Проблема утилізації відходів існувала з давніх-давен і, на сьогоднішній день, не втратила своєї актуальності. В Україні існує близько 6700 контрольованих звалищ. Якщо підсумувати їхню загальну площу, то вийшла б невелика європейська держава, наприклад, Данія. Кількість сміття на них перевищує 35 мільярдів тонн і з кожним роком зростає.
Екологи неодноразово порушували питання будівництва в Україні сміттєпереробних заводів, але, на жаль, їх кількість на сьогодні дорівнює нулю. «На сьогоднішній день в Україні 96% сміття ховають на полігонах та сміттєзвалищах. Для порівняння, у Швеції та Швейцарії перейшли на нульове поховання. Звичайно, це вимагає значних витрат. Але громадяни цих країн за це платять близько 1% свого доходу. Українці ж сьогодні платять лише 0,1% доходу, а це близько 10 гривень на місяць.
За нашими розрахунками, налагодити в Україні весь цикл збору, сортування та переробки сміття приблизно коштуватиме близько 50 – 100 гривень на місяць на одного громадянина», – заявив еколог, президент Громадської спілки «ЕРА України» О. Ігнатенко в інтерв’ю виданню «РИА- Новини – Україна».
Також екологи звертають увагу на несанкціонований вивіз сміття. Щороку з’являється близько 12 тисяч стихійних звалищ. На жаль, українське законодавство до цієї проблеми ставиться дуже лояльно. “Якщо порівнювати в цьому питанні Україну з іншими європейськими країнами, то відповідальності за несанкціонований вивіз сміття у нас практично немає. Наприклад, в Італії, за викинуте на тротуар сміття можуть оштрафувати на 154 євро, у Латвії – 100 доларів, Грузії – 28 доларів , Білорусії – 50. В Україні – це 50 чи 100 грн. І застосувати у нас цю законодавчу норму фактично неможливо”, – пояснює заступник голови КМДА Петро Пантелєєв. Боротьба зі стихійними звалищами продовжується. У 2016 році було запущено електронний сервіс, що дозволяє виявляти звалища по всій території України. Тепер будь-який відповідальний громадянин може повідомити про існування такого звалища, переславши точні його координати. За чотири місяці функціонування електронного ресурсу кількість стихійних звалищ зменшилася на 40%!
Що стосується контрольованих полігонів ТПВ, то лише невелика їх частина спроектована та побудована відповідно до стандартів. Позитивна динаміка відстежується останні десятиліття. Так, державні будівельні норми України, зокрема, ДБН В.2.4-2-2005 “ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування” повністю відповідають європейським стандартам. Вони чітко регламентуються такі етапи будівництва полігонів, як вибір місця розташування, аналіз грунтів і підземних вод, проектування, санітарний моніторинг, утилізація біогазу тощо. Підвищилися вимоги до протифільтраційного екрану. Так, у СНиП 2.01.28-85 мінімально допустимі коефіцієнт фільтрації був 10-7м/с, а згідно з ДБН В.2.4-2-2005 коефіцієнт фільтрації має бути не більше ніж 10-9 м/с.
Компанія «ПСМ» є професіоналом у влаштуванні протифільтраційних екранів і рекомендує застосовувати геосинтетичні бентонітові матеріали – бентонітові мати (коефіцієнт фільтрації 10-11 м/с). За цією технологією побудовано 19 полігонів ТПВ у різних областях України. Деяким із них уже понад 10 років. Матеріали пройшли перевірку часом та довели свою ефективність.
Як бачимо, в Україні зростають стандарти будівництва полігонів, а громадяни потроху стають свідомішими у поводженні зі сміттям.